Jak se vyvíjel tvůj zájem o jazz?

Poslouchal jsem jiné žánry, než jsem začal být posedlý jazzem. Hlavně Beatles, Nirvanu! The MTV unplugged live album od Nirvany mě přivedla k blues. Blues mě přivedlo k jazzu. Asi tak po 10 letech, kdy jsem poslouchal jedině jazz jsem teď začal zase poslouchat jinou muziku. Mám na mysli celé široké spektrum - folk, country a pop music.

Proč přesně hraješ jazz?

Asi to mám v osudu. Ten zvuk souzní s mou osobností a vždy mě přitahoval. Ale hlavně je to improvizace a komunikace skrz hudbu, kterou si opravdu užívám každý večer, kdy hraju s kapelou. Dává mi to široké možnosti seberealizace.


Kteří hráči tě nejvíce inspirují?

Jazzoví kytaristé, hlavně Wes Montgomery, Charlie Christian, Jim Hall, Kenny Burrell, Herb Ellis, Ed Bickert, Pat Metheny, Kurt Rosenwinkel a můj milovaný Peter Bernstein. Další jazzový hudebníci - Bird, Coltrane, Miles, je jich tolik! Mimo jazz – The Beatles, Bob Dylan, Michael Jackson a v poslední době zpěvák a kytarista James Taylor.

Hraješ mnoho původních kompozic - co tě inspiruje k psaní hudby?

Mnoho času skládáním nestrávím, raději počkám na to, až si "skladba najde mě". Nejsem si jistý, odkud inspirace přichází. Teď přichází občas, v jistých periodách. Neumím na to tlačit, pokud není ten správný moment.

Co nám můžeš říct k tvému současnému projektu?

Je to živá nahrávka mého Pražského quarteta, nazvaná "Live at Jazz Dock". Je to mé první album nahrané živě. Výsledek mi udělal velkou radost, obzvlášť , jak hrají moji spoluhráči. Členové kapely jsou Petr Beneš (piano), Tomáš Hobzek (bicí) and Josef Fečo (kontrabas). Abychom hudbu dostali k co nejširšímu publiku rozhodli jsme se nabídnout album ke stažení ZDARMA na našich webových strankách www.liborsmoldas.com. Máme s tím docela úspěch - od prosince si nás "stáhlo" více, než 1500 lidí. Album obsahuje pouze původní skladby. CD je možné koupit i na koncertech.


Co je tvůj současný nejdůležitější pojekt?

Tak to je mé americké turné v březnu a dubnu 2011. Budeme na šňůře 3 týdny - 9 koncertů. Za zmínku stojí koncerty v klubu Smalls - New York, Trumpets - New Jersey, Czech Embassy - Washington DC, WCU Jazz festival - North Carolina. Také tam nahrajeme nové album.
 

 

Vím, že tě baví celé široké spektrum jazzu. Můžeš mi říct něco o tvých různých kapelách, včetně té, kterou vede tvá žena (Zeurítia)?

Dělali jsme s kapelou Zeurítia brazilskou muziku . V současnosti jsme se zaměřujeme na jazzové písničky v obsazení trio - bez bicích. Také hraju s varhaníkem Ondřejem Pivcem, který teď žije v New Yorku, a s Janem Kořínkem. Jeho kapela se jmenuje Groove. Hrajeme hodně blues, funky a acid jazz - velká zábava! Tahle kapela někdy hraje s pianistou Najponkem, jako hostem. Jiný projekt je kvartet, pianisty Jana Andra. Hrajeme jeho původní věci. Velice zajímavá, moderní muzika.


Proč si myslíš, že je důležité, aby evropští jazzoví hudebníci navštívili USA, zejména New York?

Myslím, že je to úplně zásadní pro každého jednou za čas cestovat. Dává to lepší a průhlednější pohled na jeho vlastní život. To je obzvlášť pravda, jedná-li se o New York. Je to unikátní místo na Zemi ve smyslu kolik různých druhů lidí žije na jednom místě, které se zdá být perfektní harmoniií. A samozřejmě je to světové hlavní město jazzu. Není žádné jiné místo, kde můžeš slyšet hrát hudebníky s takovou energií.

Co si myslíš o pražské jazzové scéně současnosti?

Lepší se a lepší velice rychle. Doufám, že si toho české publikum povšimne a začne jí věnovat svou pozornost.

Co máš rád na hraní U malého Glena?


Mám pro klub slabost. Moje první jam session se odehrálo právě tady...většina mých prvních vlivů pochází odtud. A také je to útulné místo, personál je skvělý - obzvlášť Maria, Januš, Ernesto a vlastně, ve skutečnosti i všichni ostatní!

March 2011

Tony Addy

  TRIP ADVISOR

TRIP ADVISOR

 

 

happzy

 

KdyKde.cz

  ONE OF THE BEST...

U Malého Glena Awarded

made in INTRIKA – creative studio / powered by Elastic CMS © 2010